Jesteś tutaj: Start / Artyści

Artyści

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Ryszard Mścisz

Urodził się 2 lipca 1962 r. Od urodzenia mieszka w Jeżowem, gdzie pracuje jako nauczyciel-polonista w Zespole Szkół. Magister filologii polskiej, ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie w 1985 r. Przez rok pracował jako asystent-stażysta w WSP w Rzeszowie, 2 lata jako dyrektor ZSO w Jeżowem. Autor publikacji naukowych i recenzji książkowych w ogólnopolskim piśmie „Fraza", którego jest stałym współpracownikiem. Artykuły o tematyce oświatowej zamieszczał w „Głosie Nauczycielskim", „Super Nowościach" i „SZTAFECIE", wiersze m. in. w antologiach „Spojrzenia 2", „Wspólna obecność", „Wrzeciono 1999-2002". Był członkiem zespołu redakcyjnego wydawanej w latach 1994/98 lokalnej „Gazety Jeżowskiej". Kilkakrotnie zostały mu przyznane nagrody i wyróżnienia Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono" w Nowej Sarzynie. Jest członkiem Klubu Literackiego i Stowarzyszenia Literackiego „ Witryna" w Stalowej Woli. W roku 2000 wydał debiutancki tomik wierszy „Życie to tylko impresje”, a w 2002 wydał zbiór tekstów „Zezem na świat” i drugi tomik poetycki "Wibracje". Najnowszy tomik wierszy "Na strunach lat" wydany w roku jubileuszu 450 lat Jeżowego.

14 maja 2015

Waldemar Zając

Waldemar Zając - lat 37, żonaty zamieszkały Jeżowe 323. Jego przygoda z rzeźbiarstwem zaczęła się około 18 lat temu. Na początku były to oprawy rogów i proste prace  drewnie sosnowym.  Wystarczyło to jednak aby zafascynować  Pana Waldemara i pozwoliło mu odkryć w sobie artystyczny talent. Pierwszymi poważniejszymi rzeźbami była podobizna Matki Boskiej Częstochowskiej i Krzyże z wizerunkiem Chrystusa. W trakcie rozwoju rzeźbiarskiego rzemiosła Pan Waldemar doszedł do wniosku że jego ulubioną techniką zostanie płaskorzeźba. Podstawowym materiałem jest drewno lipowe. Początkowo prace były pokrywane polichromią , czyli malowane, obecnie artysta odszedł od tej techniki i prace nie są malowane. Dominuje surowe drewno, bejcowane i lakierowane. Większość prac ma charakter religijny, przeważają wizerunki Papieża, Matki Boskiej, Świętej Rodziny, krzyże ale także świeckie motywy -  konie, jelenie i portrety. Wiele prac jest wykonywanych na zamówienie jako prezenty na różne okazje (wesela, komunie, osiemnastki, rocznice ślubu itd.).

14 maja 2015

Michał Dudzik

SKRZYPEK LUDOWY Z CHOLEWIANEJ GÓRY (GMINA JEŻOWE), JEDEN Z OSTATNICH PRAWDZIWYCH LASOWIAKÓW
Michał Dudzik urodził się w Cholewianej Górze 1. października 1912 r. Naukę gry na skrzypcach podjął po skończeniu 4 klasy szkoły podstawowej (wcześniej grał ze słuchu -tradycje rodzinne - ojciec i brat grali na skrzypcach)
Nauka trwała 6 miesięcy u kierownika gimnazjum w Rudniku, dokąd Michał chodził piechotą codziennie z Cholewianej Góry (nauka była odpłatna -2 złote za godzinę lekcji).
Po okresie nauki zaczął grywać z zespołami ludowymi jeszcze w okresie przedwojennym - lata 1930-1939 (zespół „Żarkowscy z Korczowisk"). W okresie wojny Michał i rodzina wysiedleni do Kamienia (gra okazjonalna na uroczystościach rodzinnych i okolicznościowych).
Po wojnie występuje jako członek zespołów kolędniczych ~ działających na terenie Cholewianej Góry i miejscowości okolicznych.
Początki lat 60-tych to występy z zespołem „Cebule" z Kamienia. Ten okres działalności artystycznej trwał do końca lat 60-tych. Lata 70-te to działalność w zespole „Jakubki" z Jeżowego. W późniejszym okresie występy okazjonalne.
Od 1992 roku współpracuje z Gminnym Centrum Kultury i kapelą ludową „Jeżowianie" działającą w Gminnym Centrum Kultury. Od czasu współpracy z GCK Jeżowe bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.
W roku 2000 zostaje laureatem XXXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (16-18 czerwca 2000r.)
W 2002 roku ( w swoje 90 urodziny) otrzymał nagrodę od wicemarszałka województwa za długoletnią działalność artystyczną.
Michał Dudzik to znacząca postać dla kultury lasowiacczyzny, wybitny instrumentalista ludowy-skrzypek, jedyny w kraju odtwórca tradycyjnego folkloru muzycznego powstałego na terenie Cholewianej Góry w XIX wieku tzw. „ cholewioków" i żywy świadek i kontynuator tej tradycji muzycznej.
Twórczość artysty była dokumentowana przez: Telewizję Polską Program 2, Polskie Radio Program 1, Radio Rzeszów, Radio Centrum, Radio Leliwa, a także przez etnografów i etnomuzykologów (dr Krzysztof Ruszel, Alicja Haszczak, Jolanta Danak-Gajda).

14 maja 2015

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-14
Data publikacji:2015-05-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3193